Haber

İsrail soykırım davasında karar açıklandı

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı açtığı “soykırım” davasında geçici tedbir talebine ilişkin kararını açıkladı. Buna göre İsrail, Filistinlilere soykırım yapmaktan yargılanacak.

İSRAİL’İN DAVANIN REDDİ TALEPLERİ REDDEDİLDİ

İhtiyati tedbir, Mahkeme Lideri Yargıç Joan Donoghue tarafından halka açık bir duruşmada okunuyor. Karar metninden öne çıkanlar şöyle: “Gazze’de yaşanan insani trajedinin son derece farkındayız ve can kayıplarından derin kaygı duyuyoruz. Geçici tedbir talepleri tartışılıyor ve mahkemenin görüşüne göre, Güney Afrika’nın bazı iddiaları bu yönde olabilir.” Anlaşma maddeleri kapsamına giren mahkeme, İsrail’in ‘dosyanın reddi’ talebini reddettiğini, İsrail’e yönelik soykırım davasının görülmesine devam edileceğini, soykırım davasının esastan görüşüleceğini hükmetti.

“PARTİLERİN SOYKIRIM HATASINI ÖNLEMELERİ GEREKİYOR”

Burada Güney Afrika’nın iddiaları değerlendirilecek. Sözleşmenin ilk maddesine baktığımızda soykırım suçunu ilgili tüm tarafların engellemesi gerekiyor. İkinci maddede soykırım, bir etnik veya ırksal grubun üyelerine zarar verilmesi, bu gruptan çocukların başka bir gruba nakledilmesi gibi maddeler yer alıyor.

“İSRAİL PEK ÇOK İNSANIN ÖLMESİNE NEDEN OLDU”

Güney Afrika’nın İsrail’e başvurusu uygundur. Güney Afrika’nın öne sürdüğü argümanların makul olup olmadığı değerlendirilecek. Taleplerin makul olup olmadığına ise henüz karar verilmedi. Sözleşmeye göre soykırıma katılmak ve teşvik etmek de soykırım suçu sayılıyor. Bütün ülkeler soykırım sözleşmesiyle korunan insanları korumak için adımlar atabilir. Filistinlilere baktığımızda soykırım sözleşmesinin ikinci unsuru gereği korunması gereken bir gruptur. İsrail saldırıları çok sayıda ölüme, sivil altyapının zarar görmesine ve insanların yerinden edilmesine neden oldu.

“ÇOCUKLARIN DRAMA DENEYİMİ GERÇEKTEN Yürek Kırıcı”

Gazze nüfusunun yüzde 93’ü kriz düzeyinde açlıkla karşı karşıya. Gazze’de çocuklar ciddi travmalarla karşı karşıya, 1,4 milyon kişi barınaklarda yaşıyor, hastalıklar yayılıyor. Görünen o ki bir nesil buna maruz kalmış, pek çoğu annesiz, babasız kalmış. Çocukların yaşadığı trajedi gerçekten yürekleri dağlıyor. Mahkemeye göre yaşananlar ve durum, Güney Afrika’nın en azından bazı taleplerinin haklı olduğuna karar verdi. “Gazze halkının soykırımdan korunmasına yönelik tedbir taleplerinin yerinde olduğu açıktır.”

Detaylar geliyor…

goynucekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu