Dünya

Pokemon Şirketi, “Sahte Pokemon” Olarak Adlandırılan Palworld Hakkında Açıklama Yaptı: Hukuk Savaşı Geliyor!

palworldaçık dünya hayatta kalma oyunu yapısıyla büyük ilgi gördü ve Steam’in Son zamanların en popüler oyunu haline geldi. Hatta Counter Strike 2 gibi yapımlar bile Palworld’ün gerisinde kaldı. Ürün bu kadar popüler olunca oyundaki yaratıklarla Pokemon arasındaki benzerlikler de daha fazla öne çıkmaya başladı.

The Pokemon Company’den yapılan açıklama ile Palworld Dava açılıp açılmayacağı ise daha önemli bir soru işareti haline geldi. Normal şartlarda bu tür üretimlerde doğrudan tasarım kullanılmazsa firmaların fikri mülkiyet haklarını kanıtlamaları kolay olmuyor. Öte yandan Palworld aslında iş dersi içeren bir başarıya imza attı.

Pokemon Company’nin açıklaması şu şekilde:

“Diğer şirketlerin oyunlarıyla ilgili sorular
başka bir şirket Ocak 2024’te çıkan oyun hakkında Birçok soru aldık. Pokemon’un fikri mülkiyet haklarının veya varlıklarının oyun içinde kullanılmasına izin vermedik. Pokemon’un fikri mülkiyetini ihlal eden her türlü faaliyeti araştırmayı ve uygun önlemleri almayı amaçlıyoruz. Gelecekte her biri pokemon“Ve onun dünyasını savunmaya, büyütmeye ve Pokemon aracılığıyla dünyayı bir araya getirmeye devam edeceğiz.”

Peki bu oyun nasıl bu kadar popüler oldu?

Nintendo’nun , kendi fikri haklarını savunma konusunda en sert davranan, hatta hoşlanmadıkları parodilere karşı bile harekete geçebilen şirketlerden biridir. Doğal olarak Palworld’ün de benzer bir sorun yaşaması bekleniyordu. Ancak Palworld’ün bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri de Pokemon hayranlarının uzun süredir erişebilecekleri bir açık dünya Pokemon oyunu istemeleriydi.

pokemon oyunları Çoğu platformda mevcut değil ve oyuncular bu dünyaya ilgi duysalar bile oraya giremezler. Belki de Palworld, Pokemon yapımlarının ileride başka platformlara da gelmesinin önünü açacak.

lice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu