Ekonomi

Zoetis hisseleri, zayıf dördüncü çeyrek mali sonuçları ve tahmin açığı nedeniyle düştü

Zoetis Inc. (ZTS), dördüncü mali çeyrekte analistlerin tahminlerinden daha düşük kazanç bildirdi ve bu da şirketin hisse fiyatının piyasa öncesi saatlerde %3,6’dan fazla düşmesine neden oldu.

Hayvan sağlığı konusunda uzmanlaşmış şirket, hisse başına kazancının (EPS) 1,24 dolar olduğunu bildirdi ve analistlerin ortalama tahminleri olan 1,32 doları kaçırdı. Zoetis’in çeyrekteki geliri, 2,19 milyar dolarlık beklentilere kıyasla, beklenenin biraz üzerinde 2,2 milyar dolar oldu.

Zoetis’in ABD’deki geliri 1,2 milyar dolar olurken, bu rakam bir önceki yılın dördüncü çeyrek gelirine göre %9’luk bir artışı temsil ediyor.

Şirketin uluslararası geliri, 2022’nin aynı dönemine kıyasla rapor bazında %9, operasyonel bazda ise %8 artışla 982 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Zoetis İcra Konseyi Lideri Kristin Peck, “Zoetis, farklı pazar ve türlerdeki ürün çeşitliliğimiz ve çalışanlarımızın özverisi sayesinde 2023’te güçlü bir performans sergiledi” dedi.

“Evcil hayvanlara yönelik, ağrı, cilt rahatsızlıkları ve parazit kontrolüne yönelik tedavileri içeren yenilikçi ürün gruplarımızın öncülüğünde %7 operasyonel gelir artışı elde ettik.”

Zoetis, 2024 mali yılı için EPS’nin 5,74 ila 5,84 dolar arasında değişeceğini tahmin ediyor; bu da 5,99 dolarlık ortalama analist tahmininin altında.

Şirket, bu yılki gelirin 9,075 milyar dolar ile 9,225 milyar dolar arasında olmasını bekliyor ki bu, analistlerin 9,206 milyar dolarlık tahmininin altında.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-karapurcek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu