Haber

“Arsin Foşa fındığı” coğrafi işaret belgesi aldı

Trabzon’un Arsin ilçesinde yetişen “Arsin Foşa fındığı” coğrafi işaret ile tescillendi.

Vali İsmail Ustaoğlu, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Arsin Foşa Fındık Coğrafi İşaret Tescil Tanıtımı ve Fındığın Hikayesi” konulu fotoğraf yarışmasının stant ve ödül töreninde ailesinin de fındıkla uğraştığını söyledi.

Fındığın hayatındaki yerine değinen Ustaoğlu, “Sergideki fotoğraflar beni neredeyse 40-50 yıl öncesine götürdü. Çünkü tüm hayatımız fındık bahçelerinde geçti.” söz konusu.

Fındığın tamamen yerli ve milli bir ürün olduğuna işaret eden Ustaoğlu, “2,5 milyar dolara varan ihracat geliri ile ülkemizde tarımsal üretimde en büyük gelir kaynağı fındıktır.

Trabzon’da coğrafi işaretli çalışmaların çok az olduğuna işaret eden Ustaoğlu, “Bu noktada belediyelerimiz, kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, ziraat ve ticaret odalarımız önümüzdeki dönemde çok daha yoğun bir çaba gösterecek ve coğrafi işaret kapsamında ilimizin marka değerine katkı sağlayacağına inanıyorum.” terimleri kullandı.

Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, heyecanını dile getirerek, “Fındık bizim ekonomik değerimiz. Türkiye dünyada önemli bir fındık üreticisi ve Trabzon da Türkiye’de önemli bir yere sahip. İlçemizin coğrafyasının yüzde 80’i fındıkla kaplı. Mutluyum.” değerlendirmesini yaptı.

Konuşmaların ardından Vali Ustaoğlu, Arsin Belediyesi’nin başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Arsin Foşa fındığı”na verilen coğrafi işaret tescil belgesini Gürsoy’a teslim etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun yanı sıra kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı tören, dereceye girenlere plaket ve ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi. Fındığın Hikâyesi adlı fotoğraf yarışması düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu