Haber

İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin çevresini kuşatma altında tutuyor

İsrail ordusunun sürekli saldırdığı Gazze Şeridi’nde hastaneleri kuşattığı belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail ordusu Gazze kentindeki Şifa Hastanesi’ni kuşattı.

Hastane fosfor bombaları ve gaz bombalarıyla hedef alınırken, kardiyoloji ve yoğun bakım üniteleri de bombalandı.

Çeşitli uzmanlık dallarında hizmet veren 10 binadan oluşan hastanenin 2 binasında büyük hasar meydana geldi.

İsrail askerlerinin Şifa Hastanesi’nin batısında birkaç metre uzakta bulunarak doğuya doğru ilerlemeye çalıştığı, Filistinli silahlı gruplar ile İsrail güçleri arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Şifa Hastanesi’nde kuvözlerin hizmet dışı kalması nedeniyle doktorların 30 prematüre bebeği tek bir odada toplayarak uygun ısıyı sağladığı belirtildi.

Ayrıca İsrail güçleri, Nasr Caddesi’ndeki Rantisi Hastanesi ve Rantisi Çocuk Hastanesi’ni kuşatmaya devam ediyor.

İsrail ordusu, Tel el-Heva Bölgesi’ndeki Kudüs Hastanesi’nin birkaç metre yakınına ilerledi.

Nasr İlçesi’ndeki Mehdi Doğumevi ve Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi çevresinin de yoğun bombardıman altında olduğu bildirildi.

Şifa Hastanesi’nde 650 hasta ve yaralının hayatı tehlikede

Gazze Şeridi Hastaneler Genel Müdürlüğü, Şifa Hastanesi’nde yaşanan felaket nedeniyle 36’sı çocuk 650 hasta ve yaralının hayatının tehlikede olduğunu duyurdu.

Hükümetin Gazze Medya Ofisi’nden bugün yapılan açıklamaya göre, Hastaneler Genel Müdürü Muhammed Zakut, Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Gazze Şeridi’ndeki hiçbir hastaneye bir damla bile akaryakıt girmediğini vurgulayan Zakut, “Şifa Hastanesi’ndeki vahim durum nedeniyle 36’sı çocuk olmak üzere 650 hasta ve yaralının hayatı tehlikede.” İfadelerini kullandı.

Şifa Hastanesi’ndeki duruma ilişkin Zakut, “Şifa Hastanesi yerleşkesi ve çevresinde güvenli bir yer bulunmadığı gibi, orada şehitlerin cenazelerine ulaşma imkanı da bulunmuyor. Şifa Hastanesi yerleşkesinde yaklaşık 1500 göçmenin de canı yanıyor. tehlikede.” dedi.

Zakut, Gazze’deki Rantisi Çocuk Hastanesi’nin zorla boşaltılması nedeniyle çocukların hayatının tehdit altında olduğunu belirtti.

İsrail ordusunun saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de tıbbi ve diğer atıkların su altında birikmesi ve elektrik kesintileri nedeniyle herkesin hayatının tehlikede olduğunu belirten Zakut, Mısır’dan Şifa Hastanesi yerleşkesindeki hasta ve yaralılar için acilen ambulans gönderilmesini talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu